YUMURTA ALERJİSİ

Yumurta alerjisi geçer mi?

image120

 Yumurta alerjisi de süt alerjisi gibi sık görülen bebeklik alerjilerinden birisidir. Benzer şekilde yumurta alerjisi de erken çocukluk döneminde %80oranında düzelir. Süt alerjisinden önemli bir farkı ise ısıtılma ve fırınlanma gibi işlemlere yumurta sarısı proteini daha hassastır. Özellikle pişmiş yumurta alerjisi olan çocuklarda fırınlanmış ürünlere daha az alerji görülebilmektedir. Ancak yumurta alerjisi olan kişilerde astım sıklığında artış ve daha sık fındık fıstık gibi kuruyemiş alerjisi görülmektedir.  

Nasıl anlaşılır?

image121

Belirtiler yaşa ve alerjinin şiddetine göre değişebilir. Bebeklerde daha çok ciltte kabarıklık, kaşıntı döküntü ile seyrederken, daha büyük çocuklarda ağır alerjik reaksiyonlar ile karşımıza çıkabilir. 

Yumruta alerjisi olan hastalarda başka besinlere karşı alerji olma olaslığı yüksektir. 

  • Yumurtayı yemeyi reddetme, yumurta yedikten sonra huzursuzluk, karın ağrısı, 
  • Ağız etrafında gövdede kızarıklık, kaşıntı
  • Sık bronşit geçirme
  • Kanlı dışkılama, mukuslu dışkılama
  • Nefes darlığı ve bayılmaya neden olabilecek şiddette ciddi reaksiyonlar


Nasıl beslenmem gerekir?

image122

Alerji kanıtlandıktan sonra yumurta ve yumurta içeren besinlerin tüketilmemesi gerekir. Yumurtanın diyetten çıkarılması besin eksikliğine neden olmaz, birçok hayvansal ve bitkisel besinlerde yumurtada bulunan proteinler karşılanabilir. Yumurta alerjisi olan kişilerde direk bisküvi, kek, hamur işleri, krema ve çikolata gibi yumurta içerebilecek ürünlerde tüketilmemelidir. Yasaklı besinleri aşağıdaki linke tıklayarak görebilirsiniz. 

Anne sütü alan bebeklerin annelerinin de yumurta diyetine uymaları gerekir. 

Çiğ yumurtaya karşı alerjisi olan hastaların bir kısmında pişirilmiş veya fırınlanmış ürünlere alerji olmayabilir. Sırasıyla fırınlanmış, iyi pişmiş, hafif pişmiş ve son olarak da çiğ yumurta hekim gözetiminde denebilir. Eğer ciddi alerji gelişmiş ise evde kesinlikle denenmemelidir. 

Yasaklı Besinler