SÜT ALERJİSİ

İnek sütü alerjisi hayat boyu devam eder mi?

image13

Bebeklik döneminde süt alerjisi tanısı alan çocukların %50’si 1 yaşında, %70’i 2 yaşında %85’i 3 yaşında alerjileri tamamen kaybolur. Süt alerjisiyle beraber astım ve bahar nezlesi gibi hastalıkları da varsa alerjinin düzelme şansı azalır ve çocukların % 21’inde 16 yaşında halen süt alerjileri devam eder. Yumurta alerjisi olan çocuklarda bu oran daha yüksekti 

Bebeğimde inek sütüne karşı alerji belirlendi. Hangi besinleri tüketmemem gerekir?

image14

süt diyeti

Bebeğimi nasıl beslerim?

image15

Süt alerjisi çocukluk çağınıni en çok görülen besin alerji nedenlidir. Çocuklar için lezzetli ve albenisi olan birçok gıdanın içinde bulunmaktadır. Bu da hem annelerin hem de hastaların hayatlarını ciddi oranda zorlaştırmaktadır. Sütün diyetten çıkarılması önemli bir kalsiyum kaynağının diyetten çıkarılması demektir. Kalsiyum büyüme gelişme için mutlaka diyette olması gereken bir mineraldir. Küçük bebeklerde özel hazırlanmış mamalarla bu sağlanabilirken, daha büyük çocuklarda tadı hoş olmayan bu mamaların kullanımı oldukça zordur. Süt alerjisi için kullanılan bu özel ve oldukça pahalı mamaların tüm giderleri uygun sağlık raporları ile devlet tarafından karşılanmaktadır. 

Anne sütü alan bebeklerin anneleri de aynı diyete uymaları gerekir. Annelerin de mutlaka alamadıkları kalsiyum ihtiyaçlarını ilaçla veya yoğun kalsiyum içeren besinleri fazladan yiyerek karşılaması gerekir. 

SÜT ALERJİSİNDE TEDAVİ

image16

Süt ürünlerine geçişte basamak tedavisi I

image17

Süt ürünlerine geçişte basamak tedavisi II

image18

Aşılama (immunoterapi)