ASTIMLA İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ SORULAR

Alerjik hastalıklar neden daha sık görülmeye başladı?

 Endüstriyel hayatın bize sunduğu avantajların yanında sağlığımızla ilgili önemli sorunları beraberinde getirebilmektedir. Doğal olmayan yollarla üretilen tüm besinler ve yaşamak zorunda olduğumuz çevre şartlar bizler için yeni birer alerji kaynağı olabilir. Yüzyıllar boyunca genlerimizle bizlere aktarılan çevre ve beslenme bilgilerimiz, insanlık tarihi boyunca hiç olmadığı kadar yeni veri ile karşılaşmakta, bu da savunma sistemi üzerine ciddi yük getirmektedir. Tabi bu süreç, her yeni yapılanan sistem gibi bazı sorunlara neden olmakta ve alerji, romatizma veya kanser gibi farklı hastalıklarla daha sık karşılaşılmaktadır.    

Her uzamış öksürük astım mıdır?

 Son yıllarda astım tanısındaki önemli artış, hastalığın kendisinden çok söylentisinden dolayıdır. Her uzayan öksürük, aile için önemli bir endişe kaynağı, çocuk için ise rahatsızlık verici bir durumdur. Ailelerin çocukları üzerinde aşırı koruyucu tutumları, çevremizdeki mikroplarla olan teması geciktirmekte, kreş dönemiyle beraber bir anda birçok farklı mikrobiyal kaynakla karşılaştıklarında bitmek bilmeyen veya sürekli tekrarlayan ateşlenme, öksürük ve burun akıntısı gibi üst solunum yollarını ilgilendiren enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu kadar sık tekrarlayan öksürük bazen astım olarak tanımlanmakta ve çocuklara gereksiz tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Alerji kliniklerinde zamanın çoğu astım tanısı koymaktan daha çok, yanlış tanıların düzeltilmesi için harcanmaktadır.   

Astım ilaçları kullanıyorum ama öksürüğüm halen devam ediyor.

 Bir ilacın işe yarayabilmesi ancak doğru şekilde kullanılması ile mümkündür Çocuk astım tedavisinde, tedavi başarısızlığının en önemli nedeni verilen ilaçların uygun teknikle kullanılmamasıdır. Yaşa uygun teknik ve ilaç biçimi astım tedavisindeki kritik noktadır.    

Astım tedavisi için kullanılan tüm aracı cihazlar aynı mıdır? Tedaviyi etkiler mi?

 Astım tedavisindeki başarısızlığın en önemli nedeni doğru yöntem ve cihazların kullanılmamasıdır. Kullanılan ilaç her ne kadar doğru olsa da aracı cihaz tercihi ve uygulama şekli tedavide yetersizliğe neden olacaktır. Kalitesiz ürünler ile tedavi başarısı oldukça düşmektedir. Bazen sadece aracı cihazı değiştirmek tedavi için yeterli olacaktır. Önerim, mutlaka iyi bilenen ve kalitesi daha önce bilimsel çalışmalarla gösterilmiş marka ve ürün tercih edilmesidir.