ASTIMDA DOĞRU TEDAVİ YÖNTEMLERİ

image26

 Astım tedavisindeki esas hedef bulguların kontrol altına alınması ve risk faktörlerinin azaltılmasıdır. Tedaviye başlanmadan önce tüm risk faktörleri belirlenmeli ve düzeltilmeye çalışılmalıdır. Sigara veya sigara içen biri ile olan temas ortadan kalkmadığı sürece tedavide istenen sonuca ulaşılamayacaktır. Diğer taraftan akar(mite)alerjisi olan bir çocuğun yünle olan teması hastalık sebebi ile iç içe yaşamasına neden olacak ve hastalık kontrolünü zorlaştıracaktır. Fazla kilolu çocuklarda astım kontrolü normal kilolulara göre daha zordur. Uygun beslenme diyetleri ve hareketle çocukların kilo vermeleri sağlanmalıdır. Mide kaçağı olan bir çocuğun yatmadan önce süt içmesi veya yemek yemesi gece öksürük ataklarını artıracaktır. Tedaviye başlamadan önce solunum testleri, alerji testleri ve gerekli ise akciğer filmleri çekilmeli; hastalık şiddeti ve yoğunluğu belirlenerek uluslararası tedavi kılavuzları önerilerine uygun şekilde planlama yapılmalıdır (GINA guideline, 2017)  

image27

 Astım tedavisi uzun soluklu bir tedavidir. Kısa süreli verilen tedavi yaklaşımları doğru değildir. Tedaviye ne gerekmeyen tüm astım ilaçlarını vererek ne de yetersiz ilaçlarla başlanmalıdır. Tedavi başlandıktan 2-3 hafta sonra hasta tekrar değerlendirilmeli, eğer yeterli cevap alınamadı ile risk faktörleri gözden geçirilmeli tedavi bir üst basamak ilaçlarla devam edilmelidir. Tedavi ile rahatlama sağlandı ise 3 aylık dönemlerle kontrollere çağrılarak durum değerlendirilmelidir. Yüksek doz veya karma tedavi verilen hastalar 2-3 aylık dönemlerdeki kontrollerinde eğer atak geçirmemiş ve risk faktörleri mevcut değilse tedavide ilaç azaltılmasına gidilebilir. Sonuç olarak astım, 1 hafta 10 gün ilaç kullanılarak düzelebilecek bir hastalık değildir. Bu konuda eğitimi ve tecrübeli hekimlerle daha iyi sonuç alınacaktır.  

image28

Astım Tedavisine Yönelik Yaptığım Söyleşi

Dünya Astım Gününde astım tanı ve tedavisine yönelik güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Söyleşiyi izlemek için

Astım İlaçlarının Aracı Maske ile Kullanılması

 

Astım ilaçlarından inhaler (fıs-fıs) olanlar çocukluk çağında mutlaka aracı cihazlarla kullanılmalıdır. Aracı cihazlar olmadan direk ağza sıkıldığı taktirde ilacın büyük kısmı ağızda kalacak ve akciğere ulaşamayacaktır. 

Aracı cihaz kullanımı:

1- Çocuğun yaşına uygun maske tercih edilmeli,

2- İlaç kullanılmadan önce mutlaka sallanmalı,

3- Maske çocuğun yüzüne tam oturtulduktan sonra ilaç sıkılmalı,

4- Çocuğun 5-6 kez yavaş ve derin nefes alması sağlanmalı,

5- Her fıs ardından bu tekrarlanmalıdır