Bebeklere alerji testi yapılabilir mi?

Birçok sosyal paylaşım siteleri ve sağlık platformlarında bebeklerde alerji testinin ne zaman ve nasıl yapılacağına yönelik yanlış bilgiler bulunulmaktadır.  

Alerji testleri, kan örneklerinden ve cilt üzerine alerji damlaları kullanılarak yapılabilir. Her iki test de doğumundan itibaren tüm yaş grubunda güvenle uygulanabilir. Özellikle testin doğruluğu 3 aylıktan itibaren yaşla beraber artar. Besin alerjisi ile ilgili alerji cilt testleri erken yaşlarda da yapılabilirken, bahar alerjisine yönelik alerjiler iki yaşından önce nadiren geliştiği için daha geç yaşlara bırakılmalıdır.  Kullanılacak test yöntemi hastanın öyküsü ve şikayetleri dikkate alınarak belirlenir. 

Cilt testi ağrısızdır ve hemen sonuç verir, ancak testi yapılması ve değerlendirilmesi tecrübe ister. Yanlışlıkla alerji var veya yokmuş gibi raporlanabilir. Nadiren test esnasında da ciddi alerji gelişebilir. Bu nedenle testler mutlaka alerji kliniklerinde yapılmalıdır.

Cilt testleri, bebeğin kullandığı ilaçlardan kolaylıkla etkilenir. Testin yapılacağı 1 hafta içinde alerji veya grip-nezle ilacı kullanılmaması gerekir. Anne sütü alan bebeklerde annenin kullandığı ilaçların testi etkileyebileceği akılda tutulmalıdır*. Kan örnekleri için bebeğin ve annenin kullandığı ilaçlarda testi etkilemez. 

Bebeklerde alerji testi ne zaman yapılır ?