Muayene öncesi hazırlık

Alerji hekimine başvurmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Alerji testleri bazı şartlar yerine getirilirse uygulanabilir. Aksi taktirde test yanlışlıkla negatif çıkacaktır

Alerjinin  en hızlı ve kolay belirlenebildiği test cilt üzerine alerji maddesinin damlatılarak yapıldı cilt prik testidir. Bu testin yapılabilmesi için 1 hafta içinde içinde alerjinin çıkmasını önleyen maddelerin olduğu (antihistaminik, dekonjestan vb ) ilaçların kullanılmamış olması gerekmektedir.  

Muayene öncesi astım ilaçlarını kesmem gerekir mi?

Astım ilaçlarını sabah dozunu muayene olacağınız gün almadan hekime başvurun

Astım ilaçları iki grupta değerlendirilir. Birincisi içinde sadece kortizon (inhale kortikosteroidler) bulunan ve sürekli kullanmanız gerekenler, diğeri de nefes açıcı (bronkodilatatörler) olanlar. Hekiminiz aksini söylemedikçe içinde sadece kortizon bulunan ilaçları muayene öncesi kesmenize gerek yoktur. ancak içinde nefes açıcı bulunan ilaçlar solunum testlerini etkileyeceği için sabah muayeneye gelmeden önce verilmemesi gerekir. Uzun etkili nefes açıcı ilaçların etki süresi yaklaşık 12 saat olduğu için solunum testleri gerçek değerleri yansıtmayacaktır.

Vücuda sürülen kremler alerji testlerini etkiler mi?

Çocuklarda alerji testlerinin yapıldığı kol ön yüzü ve sırt bölgesine kortizon veya ilerji giderici madde içeren ilaç sürülmedikten sonra alerji testleri etkilenmez. Yalnız sabah muayeneye gelmeden önce içinde bariyer madde içeren nemlendiriciler, alerji test maddesi ile cildin temasını önleyeceği için sürülmemelidir. Küçük çocuklarda uzun süreli cilde kortizon içeren ilaçlar sürülmüş ise ilaç kesildikten takriben 2 hafta sonra test yapmak daha uygun olacaktır.